Monday, 11. December 2023
 
   
 

 

 

Občas vás v domácnosti zastihnou chvíle, se kterými si nevíte rady.

 

H.O.M.i.E. má pro vás skvělé tipy, které vám ulehčí život nejen v kuchyni.
Kombinace kterých potravin podporuje naše zdraví?

 

Rýže a čočka, tvrdí Indové. Vino Rosso a prosciutto, budou vám přísahat Italové. A nebudou zase tak daleko od pravdy. To proto, že červené víno neutralizuje nasycené kyseliny, a tak pomáhá našemu zdraví. Mexičané propagují kukuřici a červené fazole. Obojí obsahuje chemickou látku IPC (inositol hexafosforát) a antioxidanty. Teprve svou kombinací produkují aminokyseliny těchto potravin důležité bílkoviny. I brokolice a rajčata jsou výborný tým a vytvářejí spolu antioxidant lykopen, který chrání před rakovinou prostaty. Také kapusta a kuřecí maso jsou výborná kombinace, společně produkují sulforafan a minerální látku selen, a tak bojují proti tvoření rakovinových buněk. Italové dělají dobře, když ve svých jídlech hodně využívají balsamika: ocet snižuje hladinu cukru v krvi, který v sobě uhlohydráty mají. To znamená, že i malý salátek s vinaigrette (tedy dochucený octem) před hlavním chodem působí preventivně proti zvýšení hladiny cukru. A kdybyste se zeptali Lenky Kořínkové (nejlepší odpověď byste dostali asi tak před deseti lety...), dozvěděli byste se, že nemáte kombinovat živočišnou a rostlinnou stravu - takže chlebu s máslem odzvonilo!

 

 
Jak ze slepeného a ztvrdlého štětce udělat opět měkký?

 

Je to dost tvrdé být štětcem. Ale rozhodně ne beznadějné. Nejdříve se tito ztvrdlí zástupci štětců ponoří do chemické lázně – do čistícího chemického prostředku na štětce Art Gel od firmy Winsor Newton (prodává například www.maluj.cz za 200 Kč). Změklou barvu opatrně odstraňte drátěným štětcem – tuto proceduru několikrát zopakujte. Posléze omyjte zbylou barvu lihem a zbytky lihu odstraňte novinovým papírem. Ve vodorovné poloze nechte uschnout. Opravdu měkkým dělá štětec tato zkrášlující procedura: štětec ponořte do lněného oleje a zabalte do hadříku napuštěného lněným olejem. Před uložením přelepte lepící páskou. Všechny vaše problémy kolem malování vám pomůže vyřešit právě zásilkový obchod www.maluj.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Jak obnovit lesk vašeho rámu na obrazy?

 

O barokních rámech je známo, že se lehce špiní a po čase se přestávají lesknout. Pomoct jim dokáže obyčejná brambora - nebo lépe řečeno, několik brambor. Zlaté rámy se leští tak, že rozkrojíte syrovou bramboru a její vnitřní částí drhnete rámy.
Jakmile se ale zašpiní, už ji nepoužívejte a rozřízněte novou.  Ideální  k leštění je potom mléko. Lesku dosáhnete tak, že jemným hadříkem přeleštíte rámy. Před tím je ale ještě potřete obyčejnou křídou, ta nasaje zbytky bramborové šťávy.

 

 

 

 

 

 

 Složit nebo srolovat? Jak nejlépe složit prostěradla? 

 

Prostěradla jsou problémem i pro profíky v domácnosti. Nejvyšší čas na lekci pro pokročilé ve skládání prostěradel. Zaprvé: položte prostěradlo rubem dolů na větší hladkou plochu, například na stůl nebo přímo na parkety. Pak přeložte rohy a okraje směrem dovnitř tak, aby prostěradlo tvořilo obdélník. A teď: pravé horní rohy ohrňte, celé prostěradlo přeložte napůl, ohrnuté rohy zasuňte vpravo dole a uhlaďte. Přeložte do opačného směru přes sebe ležící rohy a zasuňte do sebe. Nakonec přeložte na třetinu, stlačte a hotovo!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jak šetrně vyperu kožíšek plyšáků mých dětí?


Plyšové hračky vašich dětí potřebují být čisté častěji, než si myslíte. Malé děti totiž své miláčky ožužlávají, tahají po zemi a strkají do všech koutů. Do pračky je můžete dát jen tehdy, pokud na ně máte speciální, velmi jemný program, aby vám praní vydržely v celku. Když ho nemáte, poprašte je zasýpacím práškem a vykartáčujte tvrdým kartáčem. Trik s fleky: ze zasýpacího prášku a minerálního oleje si udělejte pastu, kterou nanesete na fleky, nechte zaschnout a pak opatrně vykartáčujte.