Monday, 11. December 2023
 
   
 

 

Hranice mezi interiérem a exteriérem stále více splývají a současně s tím je zahradní nábytek barevnější, zajímavější a kurióznější. Ukážeme vám ty nejlepší kousky, které nás zaujaly...


 

 
Zofa system

 

Novinkou firmy Dedon pro tento rok je Zofa system. Design vychází z vašich potřeb. Tou může být i odložení vašeho drinku na opěrku, ktrerá je zároveň i odkládacím stolkem. K dostání v černé a bílé barvě a v kvalitě pro Dedon typické.

Dedon, cena na dotaz u prodejce


 

 
Canasta

 

Španělka Patricia Urquiola navrhla nádhernou kolekci Canasta, která loni debutovala. Použila klasickou techniku předení s moderním a odol-ným materiálem. Opřete-li se o vysoká opěradla, získáte velmi příjemný a intimní pocit.

B&B Italia, cena od 118 836 Kč


 

Club

 

Letos prezentuje Zanotta křeslo Club, které navrhl Prospero Rasulo v outdoor verzi. PVC zesílené nylonem na lakované ocelové konstrukci
v tmavěhnědém tónu. K dostání jako dvojkřeslo, na přání s polštářky.
Zanotta, cena 46 315 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 


Re-Trouvé

 

Ačkoliv byla letos poprvé představena kolekce Re-Trouvé, už teď je ikonou designu, jak tomu bývá u designérky Patricie Urquioly zvykem.Při návrhu se nechala inspirovat zahradním pleteným nábytkem z konce 19. století.
Emu, cena nebyla stanovena.

 

 

 

 

 


 

Bronco

 

Dalším zcela originálním návrhem doplnil kolekci belgické firmy Extremis její majitel a šéfdesignér Dirk Wynants. Stolička Bronco je velmi lehká a díky formě tvaru sedla i neuvěřitelně pohodlná. A to nejdůležitější - pivo máte vždy po ruce.
Extremis, cena od 3 998 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PIP-e

 

Philippe Starck dokazuje, že nemusí navrhovat vždy něco extravagantního, aby byl úspěšný. Naopak židle Pip přitahuje pozornost právě svojí nápadnou jednoduchostí. Je vyrobena z lehké umělé hmoty. K dostání v několika barvách.
Driade, cena nebyla stanovena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ozon

Lehátko Ozon od Royal Botania se vyznačuje svojí dynamikou. Designér použil u svého návrhu  kruhovitého oblouku a výsledkem je nábytek s jedinečnou statikou. Každý detail je poctivě zpracován a lehátko tak působí velmi solidně.
Royal Botania, cena 67 330 Kč.

Jak na to?

H.O.M.i.E. poradí na co bychom si měli dávat pozor při koupi outdoor nábytku. Dozvíte se, jaké jsou aktuální trendy a jak nejlépe o své miláčky pečovat.
 
Jak zjistím kvalitu zahradního nábytku?
Především musí být odolný proti výkyvům počasí. Materiál by měl být lehký, protože se nábytek často musí přemisťovat. Důležitá je stabilita, konstrukce by měla být nejlépe z jednoho kusu materiálu, protože je odolnější než nábytek  se spoji a čepy.  Při koupi si produkt pořádně vyzkoušejte, na židli si sedněte, na lehátko si lehněte. Musíte se cítit pohodlně. Materiál by měl být jednoduchý na udržbu. Koupíte-li si nábytek z ratanu nebo pleteného dřeva, musíte si dávat pozor na zpracování okrajů a spojů.

Aktuální trendy?
Aktuálním trendem je syntetický nábytek. Polyetylenový len se naplétá na lako-

vanou hliníkovou konstrukci libovolného tvaru. V posledních letech
se stále více vyrábí exkluzivní nábytek z tohoto
materiálu, který je ve znamení takzvaného lounge stylu - kombinace minimalistické geometrie a  trendových biomorfních tvarů.  Dalším trendem je forma lenošky z umělé hmoty a divokých tvarů.

Jaký materiál se používá nejčastěji?
Mezi oblíbené dřeviny patří teakové dřevo, mořený akát  nebo topol, a to díky svým vlastnostem. Stále populární je i ratan, který je často nahrazován umělým. Outdoor nábytek se nadále vyrábí hlavně
z lehkého hliníku nebo z nerez-ocele. Novým materiálem je tzv. batyline – velmi odolný materiál
z polyesteru a PVC.

Jak o nábytek pečovat?
Barvu oblíbeného teakového dřeva zachováte napuštěním dřeviny olejem. Skvrny odstraníte brusným papírem a pak už nábytek stačí jen umýt mýdlem. Na akátové dřevo je dobrý olej ze lněných semínek, nejlépe s UV rezistentní vrstvou. Umělý ratan a hliníkové konstrukce nepotřebují zvláštní péči. Neškodí jim ani UV ani počasí. U ocelové konstrukce je to jinak. Chlór a sůl jí škodí. Nábytek z batylinu se nemusí čistit, protože už během výroby byl jeho povrch upraven tak, že se mu vyhne jak plíseň, tak vyblednutí.