Monday, 11. December 2023
 
   
 

ŽIDLE

 

Prohlédněte si novinky ze světa židlí, které nejsou jen do jídelny. Vyberte si, na které se vám bude sedět nejpohodlněji.
RIGA

 

V minimalistické eleganci vytvořili designéři Pocci & Dondoli židli Riga. Filigránská silueta způsobuje, že se židle v prostoru opticky vznáší. Přesto poskytuje maximální pohodlí. Navíc je konstruována tak, že se dá stohovat.
Desalto, cca 3 000 Kč

HOLLYWOOD 

 

Purismus a komfort se spojují u židle Hollywood od Antonia Citterio. Inspirace je zřejmá a vyplývá už ze samotného názvu. Symbióza kovu a koženého výpletu v tomto případě vytváří opravdový „majstrštyk“.
Flexform, 81 099 Kč

 PAPILIO 

 

Perfektní rovnováhou formy a funkce od vzletných opěrek až po subtilní nohy disponuje židle Papilio. Navrhl ji Naoto Fukasawa. K dostání je s koženým nebo látkovým potahem. Na straně je kovový zip pro snadné stáhnutí potahu.
B & B Italia, 15 476 Kč

 KANU

 

Zvláštním kouskem k sezení je nová židle od Konstantina Grčiče, který opět dokazuje své inovační shopnosti. Židle Kanu využívá půlkruhové základny pro skvělou stabilitu.Dýhovaná překližka jí pak dodává komfort.
Cassina, cena k doptání u prodejce

 BASEL

 

Designér Jasper Morrison svým návrhem židle Basel chair dokázal, že i klasický tvar je možné navrhnout tak, že se stane výjimečný. Židle má dokonale zpracovanou dřevěnou konstrukci a plastový sedák s opěrkou.
Vitra, cena k doptání u prodejce

 
SUPERNATURAL

 

Židli Supernatural navrhl Ross Lovegrove v několika barevných odstínech. Bizardní vzhled je vyrovnán její praktičností. Je lehká, odolná, stohovatelná a v neposlední řadě i pohodlná. Je vhodná i pro exteriér.
Moroso, cena 3 218 Kč

 

 
Jak na to?

 

Doris Sturm je jednatelkou designového ateliéru ve Vídni a zástupkyní pro střední Evropu firem Alias a Cassina. Je absolutní profesionálkou v designovém světě a vysvětlí nám, co je aktuálně důležité při výběru židlí do jídelny nebo kuchyně.

Čím se od sebe navzájem liší?
Židle je dnes definována, díky neuvěřitelnému výběru na trhu, víc než kdy jindy svojí kvalitou – přičemž u jednotlivých modelů najdeme výrazné rozdíly. Vítězí vždy ty židle, ve kterých se perfektně spojuje řemeslná výroba a průmyslové know how.

Co musí umět?
Především je to komfort při sezení – to je asi to nejdůležitější. A právě zde přichází na řadu znovu kvalita, která odděluje zrno od plev, protože nároky každého jednotlivce jsou velmi rozdílné. V době, kdy doma stále častěji přijímáme hosty a vaření zažívá opravdový boom, chceme si skutečně užívat společné posezení u stolu. S tím také souvisí i vzhled židlí, který může být reprezentativní nebo uživatelsky přívětivý.

Jaké trendy sledují?
Židle už dávno vystoupila ze svého stínu pouze jako funkční příležitost k sezení u stolu. Dnes – více než kdy předtím – je kladen vysoký nárok na design díky inovacím v materiálech a formách. Židle se stává uměleckým objektem a je úplně jedno, zda je to několik židlí ve skupině, nebo solitér.

Jaké jsou novinky mezi židlemi?
Židle se staly žádaným zbožím a umožňují trhu velmi silný potenciál růstu. Jejich použití je stejně důležité jak v interiéru, tak v exteriéru. Proto výrobci prezentují také dost často obě verze jednoho modelu.