Monday, 11. December 2023
 
   
 Nenásilné zasazení domu do exteriéru. ještě prohlubují okenní systémy firmy Schüco. Sedací souprava Tufty-Time od designérky Patricie Urquiola pro BaB Italia, křesílka Bloomy od Moroso.Koupelna byla zařízena střídmě a s důrazem na čisté linie. Baterie ze serie Axor-Uno od firmy Hansgrohe, sanita z řady 500 by Antonio Citterio od Keramag.Dvojí řešení: Pultová střecha a obložení z finské borovice na jednopodlažní části domku a šedá omítka s velkými prosklenými plochami na dvojpodlažní části.

 

V SOULADU S PŘÍRODOU

 

Velké prosklené prostory, přírodní prvky a spojení moderního s tradičním. Navštívili jsme ideální rodinný dům. .

 

Podobu tohoto rodinného domku ovlivnilo několik faktorů. Zaprvé skutečnost, že se pozemek nachází na mírném svahu a v sousedství lesa a zadruhé požadavky majitele objektu. Ten je díky svému povolání často na cestách a z nich si přivezl spoustu nápadů, které z části ovlivnily podobu tohoto domu. Kromě velkého obývacího pokoje, pracovny s galerií, pokoje pro hosty, ložnice a dvou dětských pokojů si také přál propojit co nejvíce exteriér s interiérem. Vzhledem k tomu, že jsou oba jeho rodiče architekti, má i on sám v sobě část architektonického myšlení. Bylo zde zapotřebí sladit jeho představy s odborným postojem a dojít k vyváženému kompromisu. Výsledkem je tento plně funkční a esteticky působivý architektonický celek, o který se postaral architekt Vladimir Nikiforov. O vnitřní interiéry pak, tak aby bylo v souladu s potřebami celé rodiny, architekt Lukáš Holub z ateliéru Mjölk Architekti.

Rodinný domek, jak si můžeme všimnout již při prvním pohledu, je tvořen ze dvou hlavních částí. Tou první je jednopodlažní část s pultovou střechou a obložením z finské borovice. Zde se nachází obytná část s obývací místností, kuchyní a jídelnou – všechny tyto místnosti využívají díky velkým proskleným plochám velké množství denního světla a dávají rodině přirozený pocit splynutí exteriéru s interiérem. Druhá, dvojpodlažní část s šedou omítkou a taktéž dostatečným přísunem slunečních paprsků je využita jako klidová. Kromě dvou ložnic a dvou dětských pokojů zde najdeme také šatnu a koupelny. Oba tyto prostory propojuje příjemná pracovna s galerií a knihovou. V přízemí klidové části domu najdeme kromě veškerého zázemí (hlavní vstup se zádveřím, šatna, prádelna a toaleta) také dvojgaráž, dílnu a technickou místnost.

Časem, až šedá fasáda domu zaroste psím vínem a bude se tak proměňovat v závislosti na ročním období a drátěné kontrukce s funkcí oplocení zarostou zelení, splyne tento dům s přírodou. Přirozený vzhled a přírodní materiály se prolínají i v interiéru. Střídají se zde tři základní materiály: beton, kov a dřevo. Stropy nesou neupravované betonové panely a na podlahách je masivní dub. Na podlahu a stěny koupelny byla použita šedá epoxidová stěrka, která podtrhuje krásu dřevěného obložení vany. V obytné části byla na stropy využita bílá lazurovaná, smrková prkna na stropy a na podlahy stěrka imitující klasický beton Pandomo. Tento dům není jen obrazem lásky k přírodě, ale také originálním objektem.

www.mjolk.cz

Text Michaela Dudášová